21

Eylül
2012

Otomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır

Yazar: Editor  |  Kategori: Arabalar, Otomobiller  |  Otomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır için yorumlar kapalı  |  1.063

Arabalar, Otomobiller 2012 2013 / Otomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır; Otomatik vitesli araçlarda 2 adet pedal bulunmaktadır. Bunlar soldaki fren ve debriyaj görevi görürken. Sağdaki pedal ise, gaz görevi görmektedir. Aracı çalıştırmadan önce sol pedala yani, fren+debriyaj pedalına basılır. Araç P veya N konumuna getirilir. Daha sonra kontak çevirilip araç çalıştırılır. Araç çalıştırıldıktan sonra soldaki pedala basarak aracı D konumuna getirmeliyiz. D konumunda iken ayağımızı yavaşca soldaki pedaldan çekerek aracı hareket ettiririz. Lakin kesinlikle gaza basılmamalıdır. Araç biraz kendini toplar 5 saniye kadar. Daha sonra yolumuza devam edebiliriz. Otomatik vitesli araçların vitesleri;

( P ) : Park. Bu pozisyonda şanzıman kilitilidir. Kullanım yeri : Park halinde dururken, uzun süreli beklemelerde, aracı ilk çalıştırmalarda kullanılır.

( R ) : Geri vites. Geri gitmek için kullanılır.

( N ) : Boş. Manuel araçlarda ki vites boşta pozisyonuyla aynıdır. Duraklamalarda kullanıla bilir. Araç hareket halindeyken bu pozisyona alınmamalıdır. Yetersiz yağlamadan dolayı şanzıman hasarlanır.

( D ) : Sürüş. İleri gitmek için kullanılan vitestir. Bu pozisyonda aracın hızına göre otomatik olarak vitesler değişir.

( D4 ) : Sürüş. ( D ) pozisyonuyla aynıdır. İleri gitmek için kullanılan vitestir. Bu pozisyonda aracın hızına göre otomatik olarak vitesler değişir.

( D3 veya 3 ) : Sürüş. İleri gitmek için kullanılan vitestir. Bu pozisyonda aracın hızı max.100 km. ye kadar kullanılmalıdır. Şehiriçi kullanım bu pozisyonda olabilir.

( 2 ) : Sürüş. İleri gitmek için kullanılan vitestir. Bu pozisyonda aracın hızı max.60 km. ye kadar kullanılmalıdır. Bu km. ye kadar düşük hızlarda kullanım bu pozisyonda olabilir. Şanzımanın bu pozisyonda geri kayma kilidi vardır. Dik yokuşlarda geri kaymayı önler.

( 1 ) : Sürüş. İleri gitmek için kullanılan vitestir. Bu pozisyonda aracın hızı max.30 km. ye kadar kullanılmalıdır. Bu km. ye kadar düşük hızlarda kullanım bu pozisyonda olabilir. Şanzımanın bu pozisyonda geri kayma kilidi vardır. Dik yokuşlarda geri kaymayı önler.

( L ) : Sürüş. İleri gitmek için kullanılan vitestir. Bu pozisyonda aracın hızı max.30 km. ye kadar kullanılmalıdır. Bu km. ye kadar düşük hızlarda kullanım bu pozisyonda olabilir. Şanzımanın bu pozisyonda geri kayma kilidi vardır. Dik yokuşlarda geri kaymayı önler.

( S veya O ) : Speed, Overdirive. Hızlı kullanım veya Spor kullanım. Bu butonlar devredeyken aracın normal vites değiştirme, devir aralığı yükselir. Hızlanma ve akselerasyon artar. Yakıt sarfiyatı maksimuma çıkar.

( KAR BUTONU ) Kaymayı önleme. Aracın devirsiz kalkmasını sağlar. Karlı, buzlu, yağmurlu ve kaygan zeminde kalkış için kullanılır.

Otomatik vitesleride öğrendik. Şimdi sırada otomatik vitesli araçlar kullanılırken dikkat edilmesi gereken hususlara geldi.
1- Araç yokuş yukarı veya yokuşa aşşağı bir konumda ise, kesinlikle P konumunda olmalıdır.
2- Araç hareket halinde iken, kesinlikle P ve R konumuna alınmamalıdır.
3- Araç geri geri hareket ederken her hangi bir konuma alınmamalıdır.
4- Aracı durdurmadan kesinlikle P konumuna getirmemeliyiz.

Otomatik vitesli araba nasıl kullanılır, Otomatik vitesli araba bakımı nasıl yapılır, Otomatik vitesli araba mı daha iyi manuel vitesli arabamı, otomatik vitesli araba nasıl kullanılır video

okuokut.net yorum sistemi
Benzer Yazılar
Üyelik işlemleri
Üye adı: Parola:

İstatistikler
Toplam: 469 konu - Toplam: 274 yorum
Yetenek Sizsiniz 03 Aralik
yetenek sizsiniz türkiye 03 04 Aralık 2011 izle
O Ses Turkiye yeni bölüm
O ses türkiye 3. bölüm izle
TV Yayın Akışı
Show Tv Yayın Akışı Kanal D Yayın Akışı Star TV Yayın Akışı ATV Yayın Akışı
Efecan Rap Dinle

© Tüm Hakları Saklıdır - OkuOkut.Net – Okuyun ve Okutun
Hd Film Izle, Belgesel İzle, Eğitim, Haber, Hd Belgesel izle, Biyografi, Yayın Akışı (TV 'de Bugün), Makale.

Tema alexa bilgilerim