10

Ekim
2011

Dil Dışı Göstergeler Edebiyat

Yazar: Editor  |  Kategori: Eğitim  |  Yorum: 3  |  12.644

Dil Dışı Gösterler Edebiyat dersi notları. Dil dışı gösterge konumuz 4 ayrı kollara ayrılmaktadır. Dil Dışı Göstergeler ayrılan kolları nelerdir ?

  • Simge
  • Görsel Gösterge İkon
  • Belirti
  • Belirtke

olmaz üzere 4 ana dile ayrılmaktadır. İlk olarak Simge ile başlayalım ..

Simge Nedir Açıklaması; Simge, Uzlaşmaya bağlı olarak soyut ve sayılamayan bir kavramdır. Tek bir gösterilene gön­dermede bulunan görsel biçimine simge denir.

Görsel Gösterge İkon Nedir Açıklaması; Dilimize gerek duymadan iletişime geçmemizi sağlayan araca ikon denir.  Gösterilen ve gösteren arasında fark bulubmaktadır. Lakin bir birleri arasında benzerlik söz konusudur. İkon ile anlatılmak istenen nedensiz bir iletişim yoktur. İkon ile sime bir birine benzer fakat, aralarında fark vardır. Soyut bir madde hem simge hemde ikon olarak kullanılabilmektedir.  Şimdi ikon ve simgeye en basit örnek;  Dış bir saat resmi ve/veya bir saat fotoğrafı, bunlar ikon konusuna örnektir. Lakin bu saat resmi ve/veya fotoğraf bir saatçi dükkanında ise, bu gösteregeye simge diyoruz. Aralarında fark bundan ibarettir.  Bu nedenle simge anlamları ifadeler, ikon ise gerçekliği belirtir.  Simge göstergesine bir örnek daha verelim. Ay ve Yıldız türkleri simgeler.  Bunun gibi bir çok örnek bulabilirsiniz. Kendiniz üretebilirsiniz.

Belirti; İstem dışı olan dil dışı göstergelerine belirti diyoruz.  Belirti örnek vererek açıklanmalıdır, haricinde bir amaç taşımamaktadır. Kısacası belirti ‘yi dil dışı göstergeler de yorumlayarak anlatabiliriz. Mesela iş yerindesiniz ve ayak sesi duymaya başladınız.  Ayak sesi ile kendi kendinize biri geliyor yorumunu yaparsanız. İşte bu belirtinin bir dil dışı göstergesidir. Hayatımızda kullanmış olduğumuz belirtiler tamamen bizlere bağlıdır. Belirtilere anlamları biz veririz.

Belirtke; Belirtke, dil dışı göstergeler konusunda iletişim kurmak için kullanılan bir eylemdir. Belirtke yapılırken gösterilen ve gösteren arasında her hangi bir ilişki kullandığında neden aramamak gerekmektedir. Çünkü aradaki ilişkiler nedensizdir, yani neden belirtmemektedir.  Dil Dışı göstergeleri belirtkesine en iyi örnek yön işareti olan ok’tur. Mesela bu işaret yol üzerinde görüldüğü zaman, seyir edeceğimiz  güzargahı anlarız. Lakin bu işaret değiştirilebilir.

 

Dil Dışı göstergeler konusunu açıklamalı ve örnek göstererek anlattık. Umarız faydası dokunur. Eğitimlerimize devam edeceğiz. Başka bir edebiyat dersinde görüşmek dileğiyle esen ve mutlu kalın ..

okuokut.net yorum sistemi
Benzer Yazılar
Üyelik işlemleri
Üye adı: Parola:

İstatistikler
Toplam: 469 konu - Toplam: 274 yorum
Yetenek Sizsiniz 03 Aralik
yetenek sizsiniz türkiye 03 04 Aralık 2011 izle
O Ses Turkiye yeni bölüm
O ses türkiye 3. bölüm izle
TV Yayın Akışı
Show Tv Yayın Akışı Kanal D Yayın Akışı Star TV Yayın Akışı ATV Yayın Akışı
Efecan Rap Dinle

© Tüm Hakları Saklıdır - OkuOkut.Net – Okuyun ve Okutun
Hd Film Izle, Belgesel İzle, Eğitim, Haber, Hd Belgesel izle, Biyografi, Yayın Akışı (TV 'de Bugün), Makale.

Tema alexa bilgilerim